Zbraně budoucnosti
OICW
OICW (Objective Individual Combat Weapon) představuje nepochybně kvalitativně zcela novou zbraň, která (s výjimkou obdobného projektu francouzské armády) zřejmě nemá ve světě obdobu. Požadavky na parametry nové zbraně (tehdy ještě nazývané ACR, Advanced Combat Rifle) byly zveřejněny roku 1995 a již z nich bylo jasné, že půjde o revoluční zbraň.
Specifikace jsou následující:
- kombinace 5,56mm pušky a 20mm granátometu
- zásobník na 30 puškových nábojů a 6 granátů
- hmotnost plně nabité zbraně do 5,5 Kg
- 5,56mm puška: možnost vést přesně mířenou palbu do vzdálenosti 500 m
- 20mm granátomet: hmotnost granátu do 113 gramů, impuls výstřelu do 22,2 Ns, dostřel 1 000 m
- Celá zbraň je tvořena třemi základními bloky, a to automatickou puškou na náboj 5,56 x 45 mm (tzv. KE - Kinetic Energy), poloautomatickým granátometem ráže 20 mm (tzv. HE - High Explosive) a schránkou s elektronikou a zaměřovacími systémy. 5,56mm puška bude střílet novým typem munice, ale přitom je zpětně kompatibilní se současnou 5,56mm municí, a to americkou (náboj M193) i evropskou (náboj SS109). Z konstrukčního hlediska je velice zajímavý 20mm granátomet, který bude užívat jen jediný typ střely proti všem cílům. Nový 20mm granát se totiž vyznačuje schopností explodovat dvojím způsobem: "vpřed" (průbojný efekt), nebo "do stran" (dochází k fragmentaci pláště - tříštivotrhavý efekt). Zároveň má i dva zapalovače, kontaktní a časovací. Vtip je v tom, že těsně před výstřelem je granát podle druhu cíle naprogramován na příslušný druh exploze a je odjištěn jeden ze zapalovačů. Jak již bylo naznačeno, granátomet by měl na vzdálenost do 1 000 metrů ničit postavení pěchoty a slabě pancéřovaná vozidla. Jeden voják by měl nést 6 zásobníků od obou zbraní, tedy 180 puškových nábojů a 36 granátů.
Třetí (a nejdražší) částí OICW je schránka se zaměřovacím vybavením. Ta by měla být řešena modulárně podle požadavků zákazníka. Může obsahovat klasická mechanická mířidla, videokameru s šestinásobným zvětšením, infračervenou kameru pro nasazení v noci, elektronický kompas, laserový dálkoměr, akustický senzor, ale především také balistický počítač a zařízení na programování granátů. Nejvyšším stupněm by pak měla být kamera, jejíž obraz se datalinkem přenáší na displej helmy vojáka, který tak "vidí očima zbraně" a může vést palbu ze zcela bezpečného úkrytu, např. zpoza rohu nebo z okopu.
Vývoj zbraně OICW je nyní v podstatě ukončen a zřejmě už probíhají první vojskové testy. Zařazení do služby by mělo nastat nejpozději do konce tohoto desetiletí. Dokonce se objevily spekulace o tom, že některé elitní útvary amerických ozbrojených sil, které nyní po celém světě pátrají po teroristech, již OICW používají. Původně se počítalo s tím, že OICW nahradí pušky M16, karabiny M4, granátomety M203 a samopaly MP5 (verze bez granátometu) v poměru 1:1. To však zřejmě nebude možné pro vysokou cenu (údajně 20násobek ceny M16). Nyní se hovoří o tom, že OICW ponesou čtyři vojáci z devítičlenného družstva. - Ostatní zbraně Jestliže u OICW můžeme mluvit o finální fázi vývoje, ostatní čtyři části programu JSSAP jsou teprve v začátcích. O nich tedy alespoň stručně:
- OPW (Objective Personal Weapon) má představovat přechod mezi pistolí a malým samopalem. Je požadována hmotnost nabité zbraně do 1,4 Kg a probití standardní neprůstřelné vesty do vzdálenosti 200 m.
- AMMG (Advaced Medium Machine Gun) je nástupce současných univerzálních kulometů M60 a M249. Předběžně se uvádí dostřel 1 100 m a hmotnost s 200 nábojí maximálně 9 Kg.
- OSR (Objective Sniper Rifle) by měla nahradit obě 7,62mm ostřelovačské pušky a také 12,7mm pušku M82. Účinný dostřel se předpokládá až 2 000 m.
- JSCS (Joint Service Combat Shotgun) bude poloautomatická brokovnice s minimálně šestiranným zásobníkem na střely kalibru 12. Požadavky: dostřel 50 m, max. hmotnost 3,85 Kg a max. délka 1 060 mm.
Metal Storm
Australský vynálezce Mike O'Dwyer si nechal patentovat zbraňový systém, který podle jeho slov znamená stejný převrat jako vynález střelného prachu. Založil firmu Metal Storm Limited, která vyrábí, zbraně označované jako "zbraně s elektronickým palebným systémem". Když O'Dwyer prohlásil, že jeho zbraň může vypálit přes milión nábojů za minutu, setkal se s výsměchem. Avšak poté, co svůj vynález předvedl v praxi, svět strnul - ono to funguje!
Rychlost palby je v zásadě dána jen rychlostí pohybu pohyblivých částí. Dosavadní rekord držel osmihlavňový kulomet principu Dardick (tzv. otevřené nábojové komory), který dosáhl 30 000 ran za minutu. Proti elektronickým zbraním to ale působí doslova směšně.
Zbraně systému Metal Storm nemají žádné pohyblivé části - s výjimkou kulek samotných. Základní princip spočívá v uskladnění kulek uvnitř samotné hlavně. Za každou ze střel se pak nachází prachová nálož. Při výstřelu se střela za náloží nepatrně "roztáhne", aby hlaveň zablokovala a zabránila tak vznícení další nálože.
První funkční zbraní, kterou Mike O'Dwyer představil, byla pistole na 15 střel ráže 9 mm (hmotnost střely 10 gramů), která díky elektronickému systému palby může střílet jako poloautomat, nebo jako plně automatická zbraň s teoretickou kadencí 45 000 ran za minutu, a to z jediné hlavně! Následovala zbraň tříhlavňová, pak šestihlavňová a nakonec 36hlavňová, která dostala přezdívku "Bertha". Při 36 hlavních a uvedené kadenci může Bertha teoreticky vypálit 1 620 000, tedy 1,62 miliónu nábojů za minutu! O'Dwyer úspěšně převáděl 180ranné dávky, které trvaly několik tisícin vteřiny.
Největší úspěch ale slaví jeho VLe (Variable Lethality Law Enforcement), což je v pravém slova smyslu "chytrá zbraň" ("smart gun"). Prototyp má jednu hlaveň se sedmi střelami, zatímco v rukojeti se nacházejí tři sady elektroniky. První z nich provádí samotnou střelbu, druhá vizuálně i zvukově informuje o nastavení zbraně (tuto funkci lze vypnout, aby se uživatel neprozradil) a třetí se stará o bezpečnost. Jak? Velice jednoduše, dá se říct. Oprávněný uživatel u sebe nosí miniaturní 64bitový vysílač, který vysílá určitý kód. Zbraň pak může střílet pouze tehdy, pokud se vysílaný kód shoduje s jejím vlastním (tj. soukromou zbraň může použít jen její majitel, ale policejní kterýkoli policista). VLe je schopná vypálit třírannou dávku za 1/500 sekundy, což odpovídá kadenci 500 000 ran za minutu! Do budoucnosti se plánuje vícehlavňová verze (viz ilustrace), která by umožňovala rychle vybírat potřebný druh střel (např. nesmrtící). O tuto zbraň už projevily zájem policejní oddíly několika zemí.
Jak ale sám vynálezce říká, tohle všechno je jen začátek. Možnosti a perspektivy aplikací sytému Metal Storm jsou teoreticky ohromné - podívejme se teď na některé z nich.- Obrana proti raketám - bylo by možné vytvořit např. několikrát použitelný reaktivní pancíř nebo zbraň, která by bleskurychle vypáleným mrakem kovových projektilů ničila protitankové či balistické střely.
- Výzbroj letadel - Metal Storm Ltd. navrhla také podvěsný kontejner se svým kulometem a podle některých zdrojů by měly brzy proběhnout testy na vrtulníku AH-64 Apache. Existuje také projekt bezpilotního bojového letounu, který nese kanón systému Metal Storm a zároveň zařízení, které dokáže kanón za letu opětovně nabíjet.
- Hybridní zbraň (HEM - Hybrid Electro Mechanical) je projekt ruční zbraně, která se skládá ze dvou hlavní. Spodní hlaveň bude střílet kulky ráže 5,56 mm konvenčním způsobem, zatímco horní je granátomet systému Metal Storm.
Velkým úspěchem firmy je kontrakt s australskou armádou, která v rámci programu AICW (Advanced Individual Combat Weapon) hledá novou útočnou pušku. Firma Metal Storm tak navrhla zbraň podle konceptu HEM, kdy spodní část vychází z 5,56mm pušky Steyr AUG a horní část je 40mm (nebo 20mm) granátomet. - Náhrada min by mohla přijít s projektem ADWS (Area Denial Weapon System). Tento komplet může zahrnovat řadu různých typů zbraní, jako např. několikanásobné Claymoreovy miny, několiknásobné zemní "skákající" miny, věžičky s 25mm kanóny či granátomety. Existuje např. 40mm granátomet s 98 hlavněmi po šesti granátech, který má kadenci 20 000 ran za minutu!
- Ostřelovačská puška aneb ASR (Advanced Sniper Rifle). Tuto zbraň vyvíjí Metal Storm Ltd. ve spolupráci s americkou agenturou DARPA a zbrojovkou Alliant Techsystems. Americké ministerstvo obrany to asi celé bere dost vážně, protože firma dostala vládní dotaci v hodnotě 10,25 miliónu dolarů.
- Civilní aplikace, ač se to možná nezdá, budou tvořit velice významnou část použití systému Metal Storm. O'Dwyer již úspěšně otestoval jakýsi "minomet", schopný střílet mj. náboje s hasícím plynem. Mezi další navrhovaná zařízení patří rozprašovače zemědělských postřikových látek, zařízení vyvolávají seismické otřesy při geologických průzkumech, nastřelovač skob a mimořádně působivý "katapult" ohňostrojů.
Komentáře
Přehled komentářů
nesnáším hipíky a pacifisty bez zbraní to nejde
blbost
(Freeman, 13. 5. 2010 18:00)pochybuju že budou "energetický" zbraně, jsou totiž na hovno!!!
PSYCHO
(PSYCHO, 7. 8. 2009 20:36)Vy hovada hnusný vy byste dokázaly pěkný hovnop tak raději držta hubu a budte radiže mate co číst!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)hoVadA!!!
Blbost
(sefram, 15. 7. 2009 11:22)Hele sorry celé jsi to jenom skopíroval z www.military.cz a tyto zbraně mám na mysli OICW už ve skutečnosti jsou testovány a chybí ti jedna část programu JSSAP a tím je OCSW když chceš kopírovat a mít aspon celé tak to udělej pořádně xD
hustý
(Terorista z vesnice kterej neví o co jde, 4. 8. 2008 23:03)hmm...... budoucnost.....hmmm
smrt hipíkům
(wolf, 31. 3. 2011 7:30)